slider33

חוכמת בדיעבד והקשר לאיכות החיים

"חוכמת בדיעבד" - חכמה לאחר מעשה מתקבלת בחיוך אירוני במקרה הטוב, ובבכי במקרה הפחות טוב. אין בה דבר שניתן לשנות ולשחזר, כל מה שניתן לעשות זה לעבוד קשה בתיקונים של תוצאותיה.
 


לאחרונה מאז המאורע הנורא(אוקטובר 2023), הפך צמד המילים חוכמת בדיעבד לרלוונטי וזה נוכח הצורך האנושי להבין,לבאר,ובעיקר להרגיש צודק והגיוני. אל מול אירוע בסדר גודל לא מוכר. וכך גם בחיים האישיים של הפרט.
לפרט יש הזדמנויות רבות במהלך חייו ולפעול אל מול אתגרים, התמודדות אקטיבית ופעילה יוצרת עבורו קרקע לעבור את האתגר ואפילו לצמוח ממנו. לעומתה קיימת התמודדות "בדיעבד" –לאחר מעשה, שממקמת אותו במקום פאסיבי ומייתרת את הכוח שלו לפעול לטובת עצמו.

אחד ממרכיבי איכות החיים בין השאר, זו החירות לבחור תפיסות עולם,עמדות,ערכים והתייחסות לסביבה. טיב החיים מושפע גם מבחירת פני חוכמת ההווה עם אוריינטציה לעתיד המובילה לנחלה הפנימית (שקט נפשי).

בדיעבד-בחירות וחרטות
בחירה בחוכמה לאחר מעשה כאופציה מרכזית להתמודדות עם מציאות,מייצרת כרוניקה של חרטה, "חבל, יכולתי לעשות אחרת" מי שמתנסה ברגשי חרטה מרובים יכול להעיד כמה חרטה מערערת את היכולת לסגור מעגל רגשי ומעשי Un finish business מצב רגשי מכביד המותיר תחושות שליליות כמו חוסר סיפוק כללי, תחושת החמצה, ובעיקר תחושה של איבוד שליטה במציאות האישית.לאורך זמן חרטות כרוניות יוצרות אי –שקט קבוע. כל אלה מונעים את היכולת לחוות חיים איכותיים ומספקים בכל מעגלי החיים.
איכות חיים טובה יכולה להתקיים רק כאשר מספר החרטות על "מה שיכול היה להיות", מצטמצם.

החיים איכותיים יותר - בזמן הווה
בדיעבד מתרחש בהווה אך חל בעבר. אי אפשר להתעלם מן העבר,לא ניתן לבטל אותו,להתעלם ממנו,להחביא אותו או לשכוח. יחד עם זאת הוא לא יכול לנהל את ההווה בוודאי לא את העתיד, לזמן עבר אסור לתת כוח לעצב את החיים הנוכחיים, כי אז הוא הופך למפלצת שזוללת מוטיווציה ואנרגיה לשנות משהו,ללמוד ולהתפתח. באותו הקשר ניתן להתייחס גם ל timing תזמון.
סינדרום בדיעבד מקשה על פיתוח וזיהוי הזדמנויות בזמן נתון מצב ובכך גורם לתחושות של החמצה קבועה או מה שאנשים מכנים חוסר מזל תמידי. התוצר הרגשי יהיה תחושות שליליות כמו: חוסר סיפוק,תחושת החמצה (ריבוי שימוש ב"חבל") בעיקר תחושה של חוסר שליטה במציאות האישית.

איכות חיים טובה מתקיימת אם לאדם יש יחסי-ידידות עם הזמן תוך ניהול המידתיות בין הזמנים.השקעה בהווה ומה ניתן לעשות איתו מבססת את האחיזה/השליטה במציאות,מפתחת חוויה של מיצוי עצמי,אופטימיות ושמחה.

הקשר להערכה עצמית
הערכה עצמית חיובית היא בסיס להתנהלות מתוך תחושה של שביעות רצון ללא חרטות, יש לה קשר הדוק עם תחושת מסוגלות לבחון מצבים באופן הקושר בין יכולות וציפיות אישיות, לבין מציאות נתונה מאפשרת סינרגיה טובה בין מה שקרה בעבר ומה ניתן ללמוד ממנו בהווה. ( "טיימינג" ) מונח שמצביע על פעילות בזמן הווה,מבט לעתיד,ללא קשר לעבר.(יש האומרים כי גם מעט מזל עוזר)
ההתייחסות לזמן עבר קיימת רק אם ניתן ללמוד ממנה ללא חשש.

בדיעבד וקבלת החלטות מחקרים מצביעים על קשר חיובי בין קבלת החלטות שתוצאותיהן תהיינה מספקות במידה סבירה, לבין "כוח האמון" העצמי ביכולת לקבל את התוצאות ולקחת עליהן אחריות (מעשית ורגשית).
לעומת, קשר שלילי בין קבלת החלטות על בסיס חוסר אמון ביכולת להשיג תוצאות שתהיינה מספקות. הלך רוח של בדיעבד יוצר דפוס של תחושה ומחשבה של "אפקט המראה" את אשר חזיתי בא לי, דפוס של נבואה/אמונה שמגשימה את עצמה. סוג של ידיעה מראש שההחלטות אינן טובות או מועילות,והדרך היחידה להתמודד איתן זה לנקוט עמדה של ביקורת לאחר מעשה.
קבלת החלטות טובה נשענת על מצע של אבחנה פנימית במימד הרגשי והמעשי, מה ששומר על תחושת אופטימיות = לאיכות חיים מיטיבה.
קבלת החלטות שאינה טובה נשענת על מצע של ביקורת עצמית ושיפוט עצמי חמורים! גם אחרי קבלת ההחלטה = איכות חיים ירודה,תחושה של חוסר מזל,אכזבה וכעס.

בדיעבד לוקח אתכם לאזור דמדומים
אזור דמדומים מייצג חוויה של חוסר בהירות, ומי רוצה להימצא באזור של אי וודאות? מטבע האדם הוא להפחית ככל שניתן אלמנטים הקשורים לאי יציבות וחוסר שליטה במציאות האישית.
חיים בדיעבד לא מאפשרים לפתח זיקה בריאה לניהול והתמודדות אפקטיבית עם הווה בעיקר אם הוא מאתגר.
חוויות הווה כאן-ועכשיו ללא תלות בעבר, מאפשרות כניסה לאזור בהיר ומואר מספיק כדי לפתח כלים חדשים ומדויקים להתמודדות ולצמיחה.

שורשי העץ נועדו להצמיח ענפים ועלווה חדשים!
 
newsletter-pos
אנא מלאו את הטופס וסמנו את הקטגוריות המעניינות אתכם