slider33

זהירות, הדור השלישי בעסק המשפחתי. האומנם!?

המאמר בוחן את האפשרות של הכנסת דור שלישי לעסק/חברה המשפחתיים כצעד משמר בונה ומפתח של העסק עובר לשימור יחסי המערכת המשפחתית המורחבת.


בעשור האחרון נשמעים קולות המזהירים מפני הכנסת דור שלישי לעסק המשפחתי. הנימוקים נשענים על ההנחה הקושרת את מידת הזיקה החלשה כביכול של הדור השלישי אל מהות העסק ומטרותיו הראשוניות.

כמו כן נטען כי הדור השלישי עלול להפר את יחסי הכוחות בין השותפים/ות ולגרום לקריסת העסק ולקרע משפחתי.

מקרים כאלה קורים בפועל דווקא עם כניסת הדור השני (דור 2)לעסק! לא בהכרח עם כניסת הדור השלישי.

image 2 11 2022

די.אן.איי עובר דרך דורות שלישיים.

ניתן להבחין בדמיון פיזי בין סבתות/ים,(דור1) לבין הנכדים (דור 3) וגם בקווי האישיות והאופי. אך מעבר לזה, ניתן להבחין בקשר רגשי מיוחד המתבטא בקשר אינטימי חזק, הערכה ואהבה ספונטנית ללא שיפוטיות, וביקורת. כדאי להביט על מערכת הגנטיקה והתורשה כדי להבין עד כמה דור שלישי דומה לדור הראשון, חוקרים מתחום התורשה והגנטיקה מבחינים

הדוגמא הטובה ביותר (למרבית הצער) נמצאת דווקא ביחסים הקרובים בין הדור השלישי לבין דור ניצולי השואה!! הדור השני סבל מחוסר תקשורת מעשית ורגשית מסיבות שהיו שמורות לדור שסבל. "הקתרזיס" המשפחתי, סגירת מעגל האימה והחשיפה נעשתה באמצעות הדור השלישי שהצליח ממרחק של זמן בשילוב של רגישות ואמפתיה וללא פחד לחשוף ולעבד סיפורי חיים בלתי אפשריים

ענף היהלומים יכול להוות דוגמא מצערת לקריסת חברות ועסקים מפוארים בגלל סכסוכים אישיים, יריבויות מרות בין אחים וממשיכים בני הדור השני. (מן הסתם להם כבר לא הייתה הזדמנות ליצירת המשך באמצעות הדור השלישי.

ענף הרהיטים מהווה דוגמא יפה לכניסת דור 3 שתורם להמשכיות וצמיחה רוחבית שתורמת לניעות אנכית, כלפי מעלה. (נפח ורווח).בעשרה עסקים משפחתיים בענף הרהיטים מתוך חמישה עשר שנבחנו על-ידי, מתקיימת המשכיות העסק המשפחתי וצמיחתו בזכות כניסת דור 3!! אנסה לרכז כמה נקודות מאפיינות שעלו מתוך האבחון.

א.      באופן כללי - "תרבות הקשרים" המשפחתיים (עובר לתרבות העסק) נשענת על תפיסה מסורתית/שבטית. הקשרים חוצי דורות ובני דודים נחשבים למשפחה קרובה.

ב.      איפוק וכבוד – היחסים בתוך המשפחה שומרים על כבודו של אדם, היחסים אקספרסיביים באופן מאופק ומכבד, הרגשות והעמדות עוברים סינון על בסיס כבוד והערכה!

ג.       ספציפית לעסק משפחתי – בין הדורות 1,2 פתרו קונפליקטים על בסיס הסכמה על המטרות המשותפות. ההישגים נתפסו כנחלת כלל הפרטים, ההצלחות נכללו ברפרטואר העסק, פחות על רפרטואר אישי.

ד.      היה קל יותר לגייס דור 3 כי בסיס הגיוס נשען על תרבות סובלנית בין השאר מדובר על טווח שגיאות סובלני.למה כן דור 3

בפתח; חשוב לציין כי המאמר מתייחס לשתי נקודות/עובדות מוצא אובייקטיביות

1. לרקע ולתקופה ולשינויים המהותיים (חברתיים,כלכליים,פסיכולוגיים,דמוגרפיים, טכנולוגיים) שהעולם עובר בשני העשורים האחרונים בעיקר מאז התפרצות הקורונה, שינו את שווקי העבודה העולמיים והמקומיים, חברות ועסקים גדולים וקטנים נאלצו להסתגל במהירות למציאות לא מוכרת, חלקם לא שרדו, חלקם שינו או המירו מטרות כדי לשרוד, וחלקם צמחו באופן מפליא ומעורר השראה, וקיימים אלה שהמציאו את עצמם מחדש!!

2.כאמור לפעמים מאוחר מידיי להמשיך את העסק המשפחתי באמצעות דור 3,יכול להיות שהדור כיוון את עצמו לתחום שונה לגמרי, לפעמים בעזרת דור 2 שלא ראה כל כדאיות תעסוקתית ופיננסית להמשכיות העסק.ושוב, למה כן לדור 3

·         הדור השלישי מחזיק בידיו את "יתרון הזמן שעבר" הוא מספיק רחוק מהסכסוכים הקדומים בכדי לפתח "היגיון רגשי" מאוזן בשילוב של רגישות ואמפתיה מבלי לנקוט עמדה אישית.

·         לכן הכנסת דור שלישי לעסק יכולה להוות גשר בין דור המייסדים שנטה להישען על עקרונות "בראשיתיים" לבין הדור השני "המורד" שניסה לשנות את העסק המשפחתי לפעמים את מהותו מה שגרם לחיכוכים על רקע מקצועי, פגיעות באגו , מה שגרם למשקעים רגשיים ועד להתמוטטות העסק/חברה.

·         דור 3 יכול להיות הגשר "לעולם החדש" בכוחו ובידע הטכנולוגי המתקדם שלו כמו גם "דם הנקי" מלא בחמצן שבא לידי ביכולת לשנות ולהמיר מטרות של עסק מבלי לאבד את בסיס המהות שלו!!


עסקים משפחתיים שצלחו את משבר הדור השני יכולים לתכנן את הכנסת הדור השלישי ולא רק למטרת הישרדות אלא, להרחבת השווקים והעמקת אחיזת העסק/חברה במציאות משתנה ודינמית.אביגיל וולקוב

מנטורית ויועצת לעסקים/חברות בבעלות משפחתית

newsletter-pos-business
אנא מלאו את הטופס וסמנו את הקטגוריות המעניינות אתכם